Gady
Klimat Australii sprzyja ciepłolubnym gadom (Reptilia). Występują tu przedstawiciele 3 rzędów: żółwie (Testudines), krokodyle (Crocodilia) oraz łuskonośne (Squamata) w skład którego wchodzą jaszczurki i węże.
Żółwie

Żółw wężoszyi
Australijskie wybrzeże jest odwiedzane przez 6 gatunków morskich żółwi w tym 5 z rodziny żółwi morskich (Cheloniidae): żółw natator (Natator depressa), żółw zielony (Chelonia mydas), żółw szylkretowy (Eretmocherys imbricata), żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea), żółw karetta (Caretta caretta) i jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych (Dermochelyidae); żółw skórzasty (Dermochelys coriacea). Wszystkie one są pod ochroną w australijskich wodach. W wodach słodkich żyje 29 gatunków australijskich żółwi słodkowodnych należących do 8 rodzajów rodziny żółwi wężoszyjnych (Chelidae). Charakterystycznymi mieszkańcami Australii i Nowej Gwinei są żółwie z rodzinyżółwi dwupazurzastych (Carettochelyidae). Ich przedstawicielem jest Carettochelys insculpta, który ma mięsisty ryjek ,pancerz pokryty skórą i płetwiaste odnóża. Australia i Antarktyda są jedynymi kontynentami, na których brak jest jakiegokolwiek gatunku żółwia lądowego.
Krokodyle

krokodyl australijski
W Australii występują dwa gatunki krokodyli właściwych: krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) i krokodyl australijski (Crocodylus johnstoni). Pierwszy z nich jest największym żyjącym gatunkiem krokodyla i zarazem największym żyjącym gadem. Lubi przebywać w wodach słonych lub słonawych takich jak ujścia rzek do morza i przymorskich bagniskach. Osiąga do 7 m długości i masę do 1000 kg. Jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, którego atakuje gdy tylko nadarzy się okazja i to nie tylko w pobliżu wody ale i na suchym lądzie. W porze suchej zdarza się, że spotykany jest na pełnym morzu co wyjaśnia jego szeroki zasięg występowania od wschodnich Indii do północnej Australii. Natomiast krokodyle australijskie przebywają z reguły w słodkch wodach północnej Australii (Australia Zachodnia, Terytorium Północne, Queensland) i nie są uważane za niebezpieczne dla ludzi. Jego środowiskiem życia są słodkowodne bagniska, rzeki, sopkojne zatoczki i baseny napełnione wodą pozostałą po przejściu pory deszczowej w czasie której tworzą się powodzie, a gdy przejdą woda pozostaje w obniżeniach terenu.
Jaszczurki i węże

Agama wodna
Jaszczurki są najliczniej reprezentowane właśnie w Australii. Żyjące tu jaszczurki należą do pięciu rodzin. Gekony (Gekkonidae) są reprezentowane przez 114 gatunków w 18 rodzajach, oprócz Tasmanii gdzie nie występują. Płatonogi (Pygopodidae) są endemiczną rodziną australijskiej krainy zoogeograficznej charakteryzującą się smukłym wężowatym ciałem oraz szczątkowymi kończynami tylnymi w kształcie krótkich płatkowatych wyrostków pokrytych łuskami. Do rodziny należą 34 gatunki w ośmiu rodzajach a tylko jeden gatunek nie występuje w Australii. Agamy (Agamidae), rodzina jaszczurek reprezentowana przez 66 gatunków w 13 rodzajach. Warany (Varanidae) liczą tam 26 gatunków . Największy z nich, waran olbrzymi (Varanus giganteus) może osiągąć do 2 m długości. Scynki (Scincidae) liczą 389 gatunków mniejszych jaszczurek w 38 rodzajach, które łącznie stanowią około 50% wszystkich australijskich jaszczurek, a wśród nich takie charakterystyczne gatunki jak scynk olbrzymi (Tiliqua scincoides) i scynk krótkoogonowy (Trachydosaurus rugosus).
Australijskie węże należą do 7 rodzin, a Australia jest jedynym kontynentem gdzie węży jadowitych jest więcej niż niejadowitych. Najbardziej jadowity gatunki to tajpan australijski (Oxyuranus scutellatus), tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus), wąż tygrysi (Notechis scutatus), zdradnica śmiercionośna (Acanthopis antarcticus) z rodziny zdradnicowatych (Elapidae). Z około 200 gatunków zdradnicowatych 86 występuje tylko w Australii. Trzydzieści trzy gatunki węży morskich z rodziny węży morskich (Hydrophiidae) zamieszkuje morskie wody północnej Australii, a ich jad jest kilkakrotnie silniejszy od jadu kobry indyjskiej. Spośród 3 gatunków węży morskich z rodziny węży brodawkowatych (Acrochordidae) 2 występują w wodach Australii. Żyje tu tylko 11 gatunków ze świata najbardziej znaczącego węży rodziny węży właściwych (Colubridae) obejmujących ponad 60% wszystkich węży świata. Żaden nie jest gatunkiem endemicznym i jak się przypuszcza przybyły one z Azji stosunkowo niedawno. Żyje tam 15 gatunków z rodziny dusicieli (boidae) z podrodziny pytonów (Pythoninae) i 31 gatunków ślepuchowatych (Typhlopidae), które mają małe oczy przysłonięte skórą i prowadzą podziemny, nocny tryb życia żywiąc się przeważnie mrówkami i termitami.
góra
|